تمدید مهلت ثبت نام در کارگاه های بین المللی جشنواره فیلم خورشید
تمدید مهلت ثبت نام در کارگاه های بین المللی جشنواره فیلم خورشید

مهلت ثبت نام در کارگاه های تخصصی بین المللی جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید تا 15 دی ماه تمدید شد.

به گزارش روابط عمومی پنجمین جشنواره فیلم مستقل خورشید، مهلت ثبت نام در آتلیه ها و مسترکلاس های آموزشی این جشنواره تا 15 دی ماه سال جاری تمدید شد.

کارگاه های پنجمین جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید شامل دو آتلیه عملی و پنج مستر کلاس آموزشی است که آتلیه های «خلاقیت در هنر سینما و ویدئو» با حضور شارلوت هوبر از اساتید دانشگاه سوربن و «قلم-دوربین و سفر درونی» توسط فیلیپ کاستلنیک برگزار می شود.

همچنین ۵ مستر کلاس، «سینمای مستقل و سینما با سناریوی باز» توسط فیلیپ کاستلنیک، «تئوری عدم قطعیت و سینمای تجربی» توسط ژان میشل روو، «ویدئو آرت و سینمای تجربی» توسط مائل لوم ، مستر کلاس «انسان شناسی و سینمای تجربی» توسط لورنت ون لانکر استاد دانشگاه در بروکسل و مستر کلاس «از حلقه فیلم تا دیجیتال» توسط استیون مارتین از اساتید دانشگاه سوربن برگزار خواهد شد.

گفتنی است، پیش از این مهلت ثبت نام در این کارگاه ها، پایان آذرماه اعلام شده بود که این زمان به درخواست فیلمسازان و علاقه مندان تا 15 دی ماه تمدید شد.

جزئیات این کارگاه ها به شرح ذیل است:

مهلت ثبت نام: 15/ 10/ 1394

زمان برگزاری کارگاه ها: 22 الی 25 دی ماه سال جاری

مکان برگزاری: پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری واقع در خیابان انقلاب، بین خیابان فلسطین جنوبی و چهارراه ولیعصر، نبش خیابان شهید مظفر جنوبی، شماره 1176

تلفن هماهنگی جهت ثبت نام در کارگاه ها : 09361313909 و  66703386

 

1-     آتلیه خلاقيت در هنر سينما و ويدئو  (3 جلسه‌ی‌ 2 ساعته)

استاد: شارلوت هوبر

موضوع: خلاقيت در هنر سينما و در ويدئو به كجا مي رود؟ 

این دو رسانه‌ی تصویری كه با وجود پیچيدگي در خلق و ابراز، شکلی رسانه‌ای دارد، در ارتباط مستقیم با وسایل و پیشرفت‌های تكنيكی است، درعین‌حال به بيان درونی‌ترین مسایل شخصی و اجتماعی می‌پردازد.

اين كارگاه، تاريخ هنر معاصر و تجربه‌هاي تصویری متفاوت را به نمايش خواهد گذاشت و از شركت كنندگان خواهد خواست كه به طور مشترک، یک اثری هنري خلق كنند و سپس با بحث و گفتگو درباره‌ی این اثر در مورد مفاهيم آن به تعامل برسند و نگاهي جديد نسبت به این دو رسانه پیدا کنند. 

بیوگرافی استاد: شارلوت هوبر متولد سال ١٣٦٣، نانت فرانسه، در پاريس زندگي مي كند و به همه‌ی نقاط  دنيا سفر کرده و سخنرانی داشته است. او داراي مدرك کارشناسی ارشد در رشته‌ی پژوهش در هنرهاي تجسمي، دارای مدرک از مدرسه عالي ملي سرژي در رشته هنر و همچنین در رشته هنرهاي تصويري از دانشگاه  بروكسل  است. در حال حاضر او مدرس هنرهاي تصويري  و هنر مفهومی (كانسپچوال آرت) در دانشگاه سوربن (پاريس هشت) است.

 وي با هنرمندان بزرگي همچون ريموند دو پاردن، آنييس وردا و ديويد لينچ كار كرده است و آثار خود را در پاريس و شهرهاي ديگر چون نانت، بروكسل، تولوز، نيويورك...به نمايش گذاشته است.

شارلوت هوبر برنده جايزه هنرهاي معاصر فرانسوا شيدر (آلزاس)، هامس (بروكسل) و جايزه دوستان موزه هنرهاي زيباي نانت شده است. هم اكنون در آتليه ي هواي بهشت‌(توكيو) در حال اجراي اثری ويدويي است.

شرایط ثبت نام: ظرفیت این آتلیه بسیار محدود است و قابل استفاده برای هنرمندان سینما، پرفورمنس، عکاسی، نقاشی، مجسمه سازی، ویدئوآرت و ... است.

این آتلیه کابردی بوده و شرکت کننده می بایست در مدت برگزاری آن پروژه‌ای را به انجام رساند.

هزینه ثبت نام: دویست هزار تومان

گواهی‌نامه: به شرکت کنندگان در این آتلیه گواهی‌نامه‌ای با امضای جشنواره خورشید، انجمن همقدم  فرانسه، پژوهشکده‌ی فرهنگ، هنر و معماری و امضای استاد دوره اعطا خواهد شد.

2-     آتلیه قلم - دوربين و سفر دروني (2 جلسه 2 و 5/2 ساعته)

استاد: فيليپ كاستلنيك

موضوع: فيلم گرفتن از يادداشت هاي سفر

امکان فرورفتن در عمق موضوعی که آشنا است و به کمک آن می‌توانیم خود را بهتر بشناسیم، و هدف از این تجربه‌ی شخصی آن است كه با قلم - دوربين یک فرم سينمايي خاص، شاعرانه و دروني پیدا کنیم و شیوه‌ای است که خودآگاهی را در سفر ایجاد می‌کند.

در اين كارگاه از شركت كنندگان خواسته خواهد شد كه فيلمي از تجربه‌ی سفر خود بسازند. تجربه ای در سينما به صورت اول شخص مفرد، با فرمي آزاد كه نشان دهنده‌ی رابطه آنها با دنيایی است که در این محیط جديد رنگ‌های آشنا پیدا کنیم. 

بیوگرافی استاد: فيليپ كاستلنيك هفت مهر ١٣٥١ در خانواده‌اي اهل موسيقي، ادبيات  و تئاتر در فرانسه متولد شده است. او سينما را در سينه سوپ (مدرسه عالي ملي سينما) در فرانسه آموخته است و در همان زمان شروع به ساختن اولين فيلم‌هاي خود به شيوه  فيلم‌سازي بدون تدوين کرده، سبكي كه او را درسناريو نويسي حرفه اي و دقيق، متبحر ساخته است. او در رشته‌ی هنرهاي نمايشي در دانشگاه بوردو فرانسه ادامه تحصيل داده و تخصص خود را در بازی‌گردانی بازيگر گرفته است. وي اولين فيلم بلند خود را در باره جدايي درون و بیرون یک شخصيت با ساختاري پيچيده و ظريف در قالب یک داستان ساخته است. او به تدريج به سمت فيلم سازي مستقل متمايل شده و با یک گروه كوچك حرفه‌اي چندين فيلم ساخته که در اين فيلم ها بيشتر توجه خود را معطوف به موضوعاتي چون غريبه اي در فضاي آشناي خانوادگي، سختي نوجواني و جواني، عشق ديوانه وار و تنهايي، با ساختارهاي خلاق و متفاوت، کرده است. دنياي سينماي مستقل به او اجازه داده كه به تجربيات متعددي دست بزند و خلاقيت خود را در بیان تصويری گسترش دهد.

فیلیپ کاستلنیک در سال ٢٠٠٢ تصميم به سفر به کشورهای آسيایی مي گيرد، اين سفر چند ساله ديدگاه او را عوض مي كند و او را علاقه‌مند به ساختن فيلم مستند با ساختارهاي جدید و موضوعات گوناگون مي كند. او در طول این مدت با يادداشت‌هاي سفرش، چندين فيلم مستند با ساختار كلاسيك، تجربي و داستاني ساخته است. در اين فيلم‌ها شخصيت‌هاي فيلم‌هايش جاي خود را از شخصيت ملاقات شده به شخصیت ملاقات‌كننده، داده‌اند و در دنياي آشناي يك فرد ناآشنا به تجربه پرداخته‌اند. بدين ترتيب، دوربين فيلمسازي او نقش راوي را می‌گیرد و فی البداهه و بدون تأمل به نقل ماجرا می‌پردازد، اين نگاه جديد با قالب سينماي مستقل به فيليپ كاستلنيك اجازه مي دهد تا تجربه‌گرايي خود را به حد اعلا برساند.

او پس از بازگشت از سفرهاي چندين ساله‌اش در دنياي سينماي مستقل ادامه مي دهد و در آخرين فيلم بلند داستاني خود كه فرمي مستند دارد، تصويري تلخ از شخصيتي فردگرا در جامعه‌‌اي فردستیز مي سازد، شخصیتی كه نمي تواند با وجود امكان آزادي بيان، با اجتماع ارتباط برقرار كند. فيلیپ كاستلنيك اینک در حال آماده‌سازي فيلم بعدي‌خویش است كه این فیلم تجربي جديد همراه با انيميشن خواهد بود.

فيليپ كاستلنيك علاوه بر فیلمسازی، نويسنده و فیلمنامه‌نویس است و آثار او در راديوهاي فرانسه به اجرا در آمده‌اند و آخرين اثر او از ژانويه ٢٠١٦ در راديو فرانس كولتور اجرا خواهد شد و درضمن او نوازنده‌ی پيانو و خواننده است و دوره ي موسيقي سنتي هندوستاني را در بنارس ديده است.  

شرایط ثبت نام: ظرفیت این آتلیه‌ی کاربردی بسیار محدود است و قابل استفاده برای هنرمندان سینما، ویدئو و در محدوده‌ی سنی 20 الی 30 سال است.

هزینه ثبت نام:  یکصد و پنجاه هزار تومان

گواهی‌نامه: به شرکت کنندگان در این آتلیه گواهی‌نامه‌ای با امضای جشنواره خورشید، انجمن همقدم  فرانسه، پژوهشکده‌ی فرهنگ، هنر و معماری و امضای استاد دوره اعطا خواهد شد.

 

3-     مستر کلاس سينماي مستقل و سناريو با ساختاري باز  (3 ساعت)

استاد: فيليپ كاستلنيك

موضوع: اين جلسه به مفهوم خودكفايي در سينماي آزاد و خلاقيت‌های تجربی، همراه با انعطاف در فیلمنامه‌نویسی می‌پردازد، و محوریت آن بر بیان مطلبی است كه نمي توان آن را با كلمات بيان كرد.

شرایط ثبت نام: شرکت در این مستر کلاس برای کلیه علاقه‌مندان آزاد است.

(شرکت در این مستر کلاس برای فیلمسازان راهیافته به بخش مسابقه اصلی جشنواره خورشید رایگان است)

هزینه ثبت نام:  یکصد هزار تومان

گواهی‌نامه: به شرکت کنندگان در این مسترکلاس گواهی‌نامه‌ای با امضای جشنواره‌ی خورشید، انجمن همقدم  فرانسه، پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری و امضای استاد دوره اعطا خواهد شد.

 

4-     مستر کلاس تئوری عدم قطعیت و سینما (3 ساعت)

استاد: ژان ميشل روو

موضوع: تحقيقي در باره‌ی دنیای نامرئي

ما در دنیا‌های متعدد زندگي مي كنيم: تعددالدنیا

موجودات باهوشي در ماورا‌ء طبيعت  به آلبرت اينشتن تئوري نسبيت را الهام كردند.

ژان ميشل روو در اين جلسه بیان خواهد کرد که چگونه و چرا بدون هيچ پيش قضاوتي و تعصبی فيلم مستندش را درباره حضور اِلف (گونه يي از جِن ها) در ايسلند كارگرداني كرد؛ موجودات ماوراءالطبيعه، فرشته ها و روح هايي كه بعضي از انسان‌ها با آنها ارتباط برقرار مي‌كنند. تحقيقات او ما را به درك مرزهای ماوراء دنيا و بیرون از فیزیک خودمان مي برد، به جايي كه همه چيز نسبي است. 

بیوگرافی استاد: ژان ميشل روو متولد نانسي، كارگردان خود آموخته‌ی  فرانسوي است. علاقه‌اش به سينما در نوجواني از فيلمبرداری از بازيگران گروه تئاترش با دوربين هشت ميليمتري شروع شد. در همان سنين گروه موسيقي خود (Kni Crik) را با سه نوازنده ديگر تشكيل داد و به مدت ده سال با شيوه‌ای خاص (موسيقي تجربي راك قوميِ) كنسرت‌هاي مختلف اجرا كرد و سي دي هاي متعددش توليد و پخش شد. 

او در سن هفده سالگي اولين فيلم كوتاه داستاني خود، محله وحشي را كارگرداني كرد، فيلمي كه بيانگر اولين قدم هاي او به سمت دنياي خیالی بود. دو فيلم بعدي او الهام گرفته از نوشته‌های فيليپ ك. دِك است: صداي صحرا ١٩٨٧ و  نزديكی به خدا ١٩٩٢ و همچنين اولين فيلم بلندش: هزار عجايب دنيا ١٩٩٧ با حضور بازيگراني چون چلكي كاريو (tchelky Karyo)، ژولي دِلپي و ماريا دِمِدِروس. اين فيلم جايزه بهترين فيلم اروپايي را از فستيوال رم و جايزه بزرگ فستيوال ملمو را دريافت كرد. 

اوايل دهه نود براي فيلمي علمي‌- تخيلي به ايسلند رفت و در آنجا متوجه شد كه مردمان اين كشور باور به وجود اِلف دارند، ژان ميشل روو جذب صداقت ايسلندي‌ها و مرعوب زيبايي طبيعت ايسلند شد و مستند تحقيقي خود را در باره‌ی دنياي فراطبيعي ايسلند با عنوان تحقيقي درباره دنياي نامرئي در سال ٢٠٠٢ ساخت . 

ژان ميشل روو از سال ١٩٨٨ فيلم هاي متعددي براي تلويزيون كارگرداني كرده است.   

 شرایط ثبت نام: شرکت در این مستر کلاس برای کلیه علاقه‌مندان آزاد است.

(شرکت در این مستر کلاس برای فیلمسازان راهیافته به بخش مسابقه اصلی جشنواره خورشید رایگان است)

هزینه ثبت نام:  یکصد هزار تومان

گواهی نامه: به شرکت کنندگان در این مسترکلاس گواهی‌نامه‌‌ای با امضای جشنواره خورشید، انجمن همقدم  فرانسه، پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری و امضای استاد دوره اعطا خواهد شد.

 

5-     مستر کلاس ویدئوآرت و سینمای تجربی (4 ساعت)

استاد: مائل لُومه

موضوع: ساختنِ بيان چند رسانه‌ای

براي سينماي نقاشانه و يا ويدئو آرت، مائل لومِه بر وسايل خاص بيان تجسمي تاكيد دارد و پيوند رسانه‌هاي گوناگونِ از پرفورمنس گرفته تا اينترنت و هنر شهري را توصیه می‌کند. او تجربيات خود را از ابتدا تا انتهای ساختن فیلم یعنی از شيوه هاي توليد تا پخش، در اختيار شركت كنندگان مي گذارد.  

بیوگرافی استاد: مائل لومِه متولد ١٣٥٥ در رِم فرانسه است. پس از گرفتن مدرک کارشناسی ارشد در رشته سينما، به فیلمنامه نويسي برای كارتون در تلويزيون مي پردازد. 

او از سال ٢٠٠٢ در آثار خود چندين رشته‌ی هنر، علم و سياست را به هم می‌پيوندد، تا بتواند حول كنترل ارتباط تكنولوژيك با بدن ها و موجودات زنده و تشابه و زيبايي‌شناسي آنها، موضوعات خود را مطرح كند. بدين ترتيب، وي با موضوعاتی چون پرتقال براي استراحت و سبزيجات روي رايانه و يا نصب ماشين برگشت زمان، فیلم می‌سازد: تمام اين موضوعات كاملاً جدي هستند و براي زنده كردن حس باور به توهمي آگاهانه‌اند با هدف تعريف كردن چيزي غير ممكن ولي امكان پذير.

پرفورمنس‌ها، چيدمان‌ها، نوشته‌ها و نمايش‌ها و ديگر آثار او در موسساتي چون كاخ توكيو (palais Tokyo ) و (Gaîté lyrique ) در پاريس و موزه ي تاريخ علوم در ژنو به اجرا در آمده‌اند. 

شرایط ثبت نام: شرکت در این مستر کلاس برای کلیه علاقه‌مندان آزاد است.

(شرکت در این مستر کلاس برای فیلمسازان راهیافته به بخش مسابقه اصلی جشنواره خورشید رایگان است)

هزینه ثبت نام:  یکصد هزار تومان

گواهی‌نامه: به شرکت کنندگان در این مسترکلاس گواهی‌نامه‌ای با امضای جشنواره خورشید، انجمن همقدم  فرانسه، پژوهشکده فرهنگ هنر و معماری و امضای استاد دوره اعطا خواهد شد.

 

6-     مستر کلاس انسان شناسی و سینمای تجربی (3 ساعت)

استاد: لورنت ون لانکر

موضوع: انسان شناسی و سینمای تجربی با مروری بر دوفیلم در این زمینه موضوع این مستر کلاس است.  

بیوگرافی استاد: لورنت ون لانکر در دو زمینه فیلم و انسان شناسی تحصیل کرده است. او دارای مدرک دکترای هنر صوتی و تصویری است.

وی سخنران مدارس فیلم (ال.یو. سی.ای و آی.ان.اس.ای.اس) و دانشگاه های (اف.یو برلین) و مرکز فرهنگی صوتی و تصویری است. مستندهای ابتدایی او نشان دهنده موضوعات اجتماعی و مسایل دینی است. (مانند: ما به روح اعتقاد داریم، ماکو، ... (برنده جایزه بی.رایت)  در ادامه مجموعه کارهای کوتاه "تجربیات قوم شناسی" (برنده جایزه ویدئو اکس) . فیلم مستند بلند او "سوریه" برنده جوایز معتبر بین المللی بوده و در بلژیک فیلم تحسین شده است.

وی همچنین یک وب پروژه هنری را انجام داده است. ون لانکر سال‌ها به تولید فیلم کوتاه داستانی اشتغال داشته است (مانند: میان دو دریا 1994، پیِر 2000) . او اولین ساخته بلند سینمایی اش "براک" را به تازگی به پایان رسانده است.

فیلم‌های او نمایشگر گفتگوهای چندفرهنگی و ترسیم کننده‌ی سبک‌های گوناگون: خودبازتابی، نمایشی، و سینمای حسی هستند.

این فیلمها نمایش دهنده گفتگو بین اخلاق و زیبایی شناسی، شاعرانگی و سیاست هستند.

وی در مجامع ، مدارس، دانشگاه ها و رویدادهای بسیار معتبری به عنوان سخنران حضور داشته و به کشورهای بسیاری سفر نموده است. 

شرایط ثبت نام: شرکت در این مستر کلاس برای کلیه‌ی علاقه‌مندان آزاد است.

(شرکت در این مستر کلاس برای فیلمسازان راهیافته به بخش مسابقه اصلی جشنواره خورشید رایگان است)

هزینه ثبت نام:  یکصد هزار تومان

گواهی‌نامه: به شرکت کنندگان در این مسترکلاس گواهی‌نامه‌ای با امضای جشنواره خورشید، انجمن همقدم  فرانسه، پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری و امضای استاد دوره اعطا خواهد شد.

 

7-     مستر کلاس از حلقه‌ي فيلم تا ديجيتال در سینما (2 ساعت)

استاد: استيون مارتين

موضوع: نگاهي به تجربه‌اي حرفه‌ای

در اين جلسه در باره‌ی دستاوردهای پيشرفت‌های تكنولوژيك و انساني در شکل‌های جدید که می‌توان آن را در سينماي اروپا و آمريكای دهه‌ی اخير دید، صحبت می‌شود؛ و همچنین شیوه‌‌های استفاده از اين پيشرفت‌های تكنيكی در سينما، و بیشترین بهره‌برداری هنري از آنها را به شرکت‌کنندگان ارائه می‌دهد.

بیوگرافی استاد: استيون مارتين متولد ٣٠ فروردين ١٣٦٤ در شهر مان فرانسه است. او حرفه هاي مختلفي را در سينما انجام مي دهد، كارشناس فني سينما است و محدوده كاري او از كارگرداني آغاز مي شود و تا آموزش، تدوين فيلم، صدابرداري و تمامي كارهاي بعد از فيلم برداري گسترش مي يابد. او مدير اتاق هاي فرمان سينماي پانتئون شركت تهيه و توليد why not است و همزمان مديريت شركت تهيه و توليد les films grands 8 را بر عهده دارد. استيون مارتين به دلیل چند حرفه‌اي بودن در سینما، در پروژه‌هاي خاص و نوآور و تجربه گرا شرکت داشته و در چندين و چند اثر سينمايي داستاني، مستند و تجربي و مستقل، تجاري وآموزشي همكاري کرده است. 

در حال حاضر وي در موسسه‌ي بين المللي صدا و سيما در پاريس تدريس مي كند و كلاس هاي او شامل مسايل تئوريك و عملي است.

شرایط ثبت نام: شرکت در این مستر کلاس برای کلیه علاقه‌مندان آزاد است.

(شرکت در این مستر کلاس برای فیلمسازان راهیافته به بخش مسابقه اصلی جشنواره خورشید رایگان است)

هزینه ثبت نام:  هفتاد هزار تومان

گواهی‌نامه: به شرکت کنندگان در این مسترکلاس گواهی‌نامه‌ای با امضای جشنواره خورشید، انجمن همقدم  فرانسه، پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری و امضای استاد دوره اعطا خواهد شد.

 

"پنجمین جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید" به عنوان رویداد ویژه سینمای مستقل تجربی در کشور به دبیری مهدی یارمحمدی، 22 الی 25 دی ماه سال جاری در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری در تهران برگزار می شود.
منبع :پایگاه حمایت از فیلم کوتاه مستقل
تاریخ ارسال :1394/10/01