برگزاری جشنواره فیلم مستقل خورشید در هرمزگان نیازمند عزم جدی است
برگزاری جشنواره فیلم مستقل خورشید در هرمزگان نیازمند عزم جدی است

اولین گفت و گوی خبری ششمین دوره جشنواره فیلم مستقل خورشید روز چهارشنبه؛ هشتم دیماه سال جاری؛ با حضور مهدی یارمحمدی (دبیر و موسس جشنواره)، محمدرضا رکن الدینی (مدیر هماهنگی)، بنفشه ابراهیمی (عضو شورای سیاستگذاری)، و جمعی از خبرنگاران و اهالی رسانه در دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس برگزار گردید.

در ابتدای این گفت و گو، توضیحاتی درباره کلیات برگزاری ششمین دوره این جشنواره در بندرعباس ارائه شد.

در ادامه، محمدرضا رکن الدینی (مدیر هماهنگی جشنواره) ضمن ارائه تاریخچه ای درباره سینمای هرمزگان و حضور جدی آن از آغاز شکل گیری سینما در ایران به تشریح جایگاه جشنواره خورشید بعنوان تخصصی ترین جشنواره فیلمهای مستقل تجربه گرا در کشور پرداخت و سپس از دبیر جشنواره به پاس قبول دعوت جهت برگزاری ششمین دوره این جشنواره در بندرعباس قدردانی نمود و گفت: جشنواره خورشید مامنی است برای فیلمسازان مستقل، خلاق، نوگرا و اندیشه مند که گاها مورد بی مهری جشنواره ها قرار می گیرند و برگزاری این جشنواره در بندرعباس می تواند نوید بخش کشف استعدادهای خلاق و توجه جدی به پتانسیلهای سینمایی این استان باشد.

وی در ادامه افزود: از رسانه ها می خواهم در مورد پوشش مناسب خبرها و برنامه های جشنواره در استان اهتمام جدی داشته باشند تا همه علاقه مندان و سینماگران در هر نقطه ای از استان بتوانند از ظرفیتهای جشنواره بهره کافی ببرند. چرا که معتقدم می توان در تمامی شهرهای استان هرمزگان فیلمسازان خلاق و دغدغه مندی یافت که ضرورت حضور جشنواره خورشید را درک کرده و مغتنم می دانند.

وی در پایان گفت: از آنجا که شکل و ساختار یک عنصر جهانی است و جشنواره خورشید همواره رویکردی تجربه گرا و مستقل داشته است، این دو امکان مکالمه فیلمسازان هرمزگانی با جهان را ممکن می سازد.

در ادامه مهدی یارمحمدی (دبیر و موسس جشنواره) ضمن تشکر از حضور اهالی رسانه بعنوان حامیان معنوی جشنواره گفت: جشنواره خورشید متولی سینمای مستقل و تجربه گرا است. مستقل به معنای آگاهی، بدون بستگی و نگاه شخصی فیلمساز بدون جانبداری و موضع گیری، و تجربه گرایی به معنای خلاقیت و تجربه در حوزه اندیشه و خردگرایی، آنگونه که فیلمساز مستقل تجربه گرا یک فیلمساز متفکر و اندیشه مند است و تجربه او در حوزه آگاهی و دانش است.

وی درباره دلایل حضور ششمین دوره جشنواره در بندرعباس گفت: پس از بررسی دعوت حضور در هرمزگان و اشتیاق و استقبالی که در جلسات با متولیان فرهنگ و هنر و دلسوزان استان دیدیم، خوشبینانه و امیدوارانه این دعوت را پذیرفتیم. و از آنجا که براین باور بودیم که سخاوت دریا در دل مردمان ساحل نشین آن نیز تاثیر خود را داشته است، با رویکردی تجربه گرایانه از جنس ماهیت جشنواره خورشید، با پیام "احترام به انسان و طبیعت" به بندرعباس آمده ایم تا با همت و همراهی متولیان و دغدغه مندان و دلسوزان این استان در حمایت از این رویداد موثر فرهنگی و هنری، جشنواره ای در شان هرمزگان، در شان جشنواره خورشید، در شان سینمای مستقل و تجربه گرای ایران و در شان میهمانان این جشنواره برگزار کنیم.

دبیر جشنواره خورشید با بیان اینکه برگزاری این جشنواره در هرمزگان نیازمند عزم جدی است، افزود: پس از پنج دوره برگزاری موفق جشنواره در تهران، برگزاری ششمین دوره آن در هرمزگان، نیازمند همراهی و حمایت مسئولان و متولیان امر و اهتمام جدی این بزرگواران در عمل و در اجرای تعهدات است. ما با این امیدواری به هرمزگان آمده ایم که جشنواره ای جریان ساز و موثر برگزار کنیم و تصویری صحیح از توانمندیها و پتانسیلهای سینمای مستقل و تجربه گرای ایرانی به جامعه بین المللی ارائه دهیم و بی تردید دستیابی به این مهم تنها با اهتمام، همراهی، همکاری و اراده جدی متولیان، مدیران، حامیان و دلسوزان عرصه فرهنگ و هنر امکانپذیر خواهد بود.

یارمحمدی با اشاره به اینکه رویدادهای موثر فرهنگی و هنری در سراسر دنیا همواره با حمایت و همراهی شهرداریها برگزار می شوند، ابراز امیدواری کرد: با توجه به مسئولیت اجتماعی شهرداریها در فرهنگسازی و با عنایت به نگاه فرهنگی مدیران شهرداری بندرعباس، از مدیران شهرداری می خواهم یاریگر و حامی ما در برگزاری بهتر و پربارتر این جشنواره باشند.

وی با تشریح بخشهای جشنواره در سه بخش مسابقه فیلمهای مستقل تجربه گرا، مسابقه زیباترین رویاها (ویژه موضوعات مرتبط با هرمزگان و فیلمسازان هرمزگانی) و مسابقه مقاله، افزود: با توجه به اهمیت توجه به ظرفیتهای سینمایی هرمزگان، در این جشنواره از بهترین فیلم با موضوع هرمزگان با عنوان "جایزه ویژه خلیج فارس" و از بهترین فیلمساز هرمزگانی با عنوان "جایزه کوروش گرمساری" تقدیر خواهد شد.

دبیر جشنواره خورشید در ادامه درباره بخش بین الملل گفت: در این بخش با هدف معرفی سینمای مستقل تجربه گرای ایران به جامعه بین المللی به نمایش فیلمهای شاخص از دیگر کشورهای موفق و صاحب سبک در سینمای مستقل و تجربه گرا در جهت تعامل با سینمای جهان خواهیم پرداخت. در این راستا در حال برنامه ریزی برای امکان حضور فیلمسازان خارجی در جشنواره هستیم.

در ادامه این گفت و گو، بنفشه ابراهیمی (عضو شورای سیاستگذاری جشنواره) ضمن ابراز خرسندی از برگزاری ششمین دوره این جشنواره در بندر عباس، و ابراز امیدواری از همراهی نهادها و سازمانهای مرتبط و مدیران استان در تحقق وعده ها و انجام تعهدات، گفت: برگزاری جشنواره فیلم مستقل خورشید در هرمزگان یک رویداد هنری بزرگ است که نصیب این استان شده است. ما دلسوزان فرهنگی و هنری، و متولیان را به یاری می طلبیم و امیدواریم فیلمسازان استان این فرصت را مغتنم شمرده و در برگزاری هر چه باشکوه تر جشنواره همت گمارند.

ابراهیمی افزود: من اعتقاد دارم با توجه به نگاه فرهنگی مدیران و متولیان و حضور پررنگ بخش خصوصی توانمند در استان باید همه پای کار بیایند تا از این ظرفیت بزرگ فرهنگی استفاده شود. بی تردید همراهی در برگزاری موفق این جشنواره زمینه ساز حضور جشنواره ها و رویدادهای موفق دیگر خواهد بود و تبعات مثبتی برای فیلمسازی استان خواهد داشت.

وی با ابراز امیدواری از اینکه هرمزگان بتواند میزبان مناسبی برای برگزاری جشنواره خورشید باشد، گفت: میهمانان این جشنواره سفیران فرهنگی مناسبی برای صادرات فرهنگی هرمزگان هستند و موفقیت در این مهم نیاز به عزم جدی و همراهی متولیان، مدیران و حامیان فرهنگی و هنری استان دارد. من امیدوارم با توجه به مذاکرات و تعاملات انجام شده در این خصوص پشتیبانی و همراهی نهادهای دولتی و خصوصی از این جشنواره تحقق یافته و بتوانیم با کمک فیلمسازان استان آینه تمام نمای شایستگیهای هرمزگان در قاب جشنواره خورشید باشیم.

در پایان این گفت و گو، دبیر جشنواره ضمن تشکر ویژه از حامیان جشنواره و قدردانی از همراهی خبرنگاران و اهالی رسانه، به سوالات آنان پاسخ داد.

لازم به ذکر است که ششمین دوره جشنواره فیلم مستقل خورشید، اردیبهشت ماه 1396 در شهر بندرعباس برگزار می شود.

علاقه مندان جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانند به وبسایت جشنواره به نشانی www.Khorshidfilmfestival.com مراجعه نمایند.
منبع :پایگاه حمایت از فیلم کوتاه مستقل
تاریخ ارسال :1395/10/09