هیئت داوران ششمین جشنواره فیلم مستقل «خورشید» معرفی شدند
هیئت داوران ششمین جشنواره فیلم مستقل «خورشید» معرفی شدند

منصور جهانی ـ محمدرضا اصلانی، نگار اسکندرفر، سیف‌الله صمدیان، محمد شیروانی و وحید وکیلی‌فر فیلم‌های بخش رقابتی ششمین دوره جشنواره فیلم مستقل «خورشید» را داوری می‌کنند.

با حکم «مهدی یارمحمدی» دبیر و مؤسس جشنواره فیلم مستقل «خورشید»، محمدرضا اصلانی، نگار اسکندرفر، سیف‌الله صمدیان، محمد شیروانی و وحید وکیلی‌فر به عنوان اعضای هیئت داوران بخش رقابتی ششمین دوره جشنواره فیلم مستقل «خورشید» معرفی شدند و آثار این دوره از جشنواره را داوری و ارزیابی می‌کنند.

محمدرضا اصلانی

محمدرضا اصلانی، نویسنده، شاعر، کارگردان و مستندساز ایرانی، متولد سال 1322 در رشت و فارغ‌التحصیل هنر و نقاشی از دانشکده هنرهای تزئینی است. وی دوره آموزش فیلمسازی را در وزارت فرهنگ و هنر گذرانده است.

جامعه هنری ایران در ابتدا محمدرضا اصلانی را با اشعارش شناخت. او از شاعران فعال و مطرح موج نوی دهه چهل بود که اشعارش امیدی در میان هواداران شعر مدرن برانگیخته بود. اصلانی از جمله کسانی بود که بعدها بیانیه شعر حجم ـ شکل به‌ سامان‌ رسیده موج نو را امضاء کرد.

اصلانی فعالیت حرفه‌ای خود در سینما را از سال 1346 و با ساخت فیلم مستند «جام حسنلو» آغاز کرد و سپس آثاری چون «بد بده»، «با اجازه»، «چنین کنند حکایت»، «تاری خانه»، «فهرج»، «مش اسماعیل»، «ابوریحان بیرونی»، «میراث شیشه»، «چیغ» و «دل جهان» را جلوی دوربین برد.

وی مستندسازی ا‌ست که در دهه چهل شاعرانگی را به سینمای مستند ایران افزود. در بیست‌ و پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر، فیلم «خاطرات یک هفتاد و پنج ساله» او، سیمرغ بلورین ویژه داوران در بخش «چشم واقعیت» این جشنواره را دریافت کرد. او از سال 1393 عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم مستقل «خورشید» است

نگار اسكندرفر

نگار اسكندرفر متولد 1335 و فارغ التحصیل روانشناسی بالینی است. از مهمترین سوابق حرفه‌ای او می‌توان به؛ همكاري در بخش‌هاي ادبي و هنري مطبوعات از سال ١٣٥٤، مديريت موسسه فرهنگي لواسان طی سالهای ١٣٦٩تا ١٣٧٢، انتشار مجله ادبي كارنامه طی سالهای ١٣٧٧ تا ١٣٨٣ بعنوان صاحب امتياز و مديرمسئول)، و مديريت مؤسسه چند منظوره فرهنگي هنري كارنامه از سال ١٣٧٩ تا كنون اشاره کرد. او از سال ١٣٨١ تا کنون مديريت آموزشگاه سينمائي كارنامه را بعهده دارد و از جمله موفق‌ترین و سرشناس‌ترین تهيه‌كنندگان سينمای ایران است.

سيف‌الله صمديان

سیف‌الله صمدیان متولد 1332 در شهر اروميه و فارغ التحصيل رشته زبان و ادبيات انگليسي است. او عکاسی را از سال 1347 و فیلمسازی مستند را از سال 1357 آغاز نمود. صمدیان سردبير و مدير مسئول مجله تصوير است و تدریس عكاسي در دانشگاههاي ایران و دبیری جشن تصوير سال و جشنواره فيلم تصوير هنرمند را در کارنامه کاری خود دارد.

او تا کنون عضو هيئت داوري مسابقه عكس يونسكو (آسيا و اقيانوسيه) ژاپن، دبير چهارمين نمايشگاه سالانه عكس ايران، عضو هيئت داوري جشنواره فيلم فجر، عضو هيئت داوري جشنواره فيلم ميلان و عضو هيئت داوري جشنواره فيلمهاي كوتاه اروپايي آلمان بوده است.

تصويربرداري، برگزاری نمايشگاه‌هاي انفرادي و گروهي عكاسي و ارائه عكس و ويدئو آرت در بينال‌ها؛ موزه‌ها و مراكز فرهنگي معتبر در سراسر جهان از دیگر فعالیتهای اوست. از فيلم‌های مستند او می‌توان به؛ «تهران ساعت 25»، «ايستگاه سفيد»، «هنر كشتن»، «بم؛ روز سوم؛ روز دهم»، «روزي كه نبودي»، «روزي روزگاري در مراكش» و «76 دقیقه و 15 ثانیه با عباس کیارستمی» اشاره کرد.

محمد شیروانی

محمد شیروانی در سال ۱۳۵۲ در تهران و در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد. مخالفت‌های خانواده با سینما باعث شد که در نوجوانی به تئاتر و نقاشی روی بیاورد. در رشته نقاشی دانشکده هنرهای زیبا شروع به تحصیل کرد اما از آنجا که علاقه‌مند به سینما بود دانشکده هنرهای زیبا را رها کرد. اما تا هفت سال موفق به ساخت فیلم نشد. در سال ۱۳۷۶ او از خدمت سربازی فرار کرد تا اولین فیلم کوتاه خود (دایره) را بسازد. این فیلم در سال ۱۳۷۷ منتخب منتقدان بین‌المللی جشنواره کن شد. از آن تاریخ به بعد، به صورت تمام وقت، به سینما پرداخته و در حال حاضر پیشگام سینمای آلترناتیو ایرانی‌ است.

فیلم‌های او در بیش از ۴۰۰ جشنواره بین‌المللی از جمله؛ کن، برلین، روتردام، ساندنس، لوکارنو، تورنتو، ترایبکا، بوسان و ... شرکت داشته‌اند و برنده جوايز معتبری شده‌اند .این در حالی ا‌ست که آثار او در ایران به شکل گسترده منتشر نشده‌اند. شیروانی در کنار فعالیت سینمایی خود، هر چند ماه یکبار «ورکشاپ سینمای آلترناتیو» را نیز برگزار می‌کند.

شیروانی در سال ۱۳۸۷ از سوی سینماگران فیلم کوتاه کشور به عنوان رئیس انجمن فیلم کوتاه خانه سینما برگزیده شد که در نهایت پس از ۸  ماه فعالیت استعفاء کرد. در خرداد ماه ۱۳۹۴ شیروانی در اعتراض نسبت به عدم نمایش فیلم‌هایش در ایران، همه فیلم‌های سینمایی و غیرسینمایی خود را روی وبگاه شخصی‌اش قرار داد و به قول خودش از زير بار ١٨ فيلم گذشته‌اش خلاص شد.

او با رويكردى تازه سعى دارد در سال‌جارى فيلم سينمايى جديدش را براى اكران گسترده بسازد. از فيلم‌هايش؛ «دايره»، «گيلاس‌هايي كه كمپوت شد»، «ناف»، «رييس جمهور ميرقنبر»، «هفت فيلمساز زن نابينا» و «لرزاننده چربى» در ميان اهل فرهنگ و هنر و علاقمندان به سینما شناخته شده‌تر هستند.

وحید وکیلی‌فر

وحید وکیلی‌فر، متولد 1360 در کرمانشاه و دانش آموخته سینما از دانشگاه سوره تهران است. او فعالیت هنری خود را در سال 1375 از تئاتر کرمانشاه آغاز کرده است و اولین تجربه کارگردانی او ساخت فیلم کوتاه «هه‌وری» (روسری کُردی) است. وکیلی‌فر اکنون به‌عنوان کارگردان، تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس مستقل در سینمای ایران مشغول فعالیت است.

از فیلم‌های سینمایی او می‌توان به؛ «گشر»، «تابور» و «یونس» اشاره کرد که «گشر»، «تابور» موفق به حضور در جشنواره‌های معتبر بین‌المللی و کسب جوایز متعدد شده‌اند، از جمله جوایز او می‌توان به؛ جایزه دستاورد هنری جشنواره تسالونیکی، جایزه هوبرت بال جشنواره روتردام، جایزه منتقدین بین‌الملل و لوتوس طلایی بهترین فیلم جشنواره دوویل، جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره مراکش، جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره سن پطرزبورگ، جایزه بهترین فیلم و مروارید سیاه جشنواره ابوظبی و جایزه بهترین کارگردانی جشنواره ساین دو نت اشاره کرد.

ششمین دوره جشنواره فیلم مستقل «خورشید» به‌ عنوان رویداد ویژه سینمای مستقل تجربه‌گرا در کشور؛ به دبیری «مهدی یارمحمدی» با موضوع آزاد و با پیام احترام به انسان و طبيعت در بخش‌های مختلف از جمله؛ بخش رقابتی «فيلم‌هاي مستقل تجربه‌گرا»، بخش رقابتی «زيباترين رؤياها»، بخش رقابتی مقاله سینمای تجربه‌گرا، بخش «بين‌الملل» شامل؛ «مروري بر بهترين فيلم‌هاي كوتاه تجربي جهان در جشنواره كن ٢٠١٦» و «مروري بر فيلم‌هاي كوتاه تجربي تاريخ سينماي جهان» از روزهای 20 تا 23 شهريور ماه سال جاری در تالار شهید آوینی شهر بندرعباس؛ مرکز استان هرمزگان برگزار ‌مي‌شود.

 

مدیریت روابط عمومی ششمین جشنواره فیلم مستقل «خورشید».
منبع :پایگاه حمایت از فیلم کوتاه مستقل
تاریخ ارسال :1396/06/13