اسلایدر

جشنواره فیلم مستقل خورشید گامی در پیشرفت سینمای مستقل

داور بخش مسابقه فیلم تجربه گرا جشنواره خورشید؛

جشنواره فیلم مستقل خورشید گامی در پیشرفت سینمای مستقل

داور بخش مسابقه فیلم تجربه گرا هفتمین جشنواره فیلم مستقل خورشید سطح کیفی آثار راه یافته به جشنواره خورشید را مناسب ارزیابی کرد و گفت: با برگزاری جشنواره فیلم خورشید، آینده خوبی برای سینمای مستقل رقم خواهد خورد.

به گزارش روابط عمومی هفتمین جشنواره فیلم مستقل خورشید؛ یوتا ویله مدیر انجمن فیلم کوتاه آلمان و داور بخش مسابقه فیلم تجربه گرا در خصوص جایگاه سینمای ایران در عرصه بین الملل گفت: اظهارنظر درباره این موضوع کار آسانی نیست. چرا که در کشور ما آلمان، تنها تعداد محدودی از کارگردانان ایرانی شناخته شده هستند و شناخت کافی در این زمینه وجود ندارد.

داور بخش مسابقه فیلم تجربه گرا ادامه داد: این در حالی است که بعضی فیلم ها را مهاجران ایرانی مقیم در خارج از کشور ساخته اند و حتی از فضای داخلی ایران به دور بوده و رد پایی از سینمای ایران در آثار آنها به چشم نمی خورد.

وی افزود: جشنواره های فیلم، این توانایی را دارند که تعداد زیادی از فیلمسازان را دور هم جمع کرده و فیلم های خود را به همگان معرفی کنند این در حالی است که فیلم های ایرانی مخاطب بین المللی بسیاری دارند اما به علت عدم امکان حضور در کشور شما، ما فیلم های ایرانی را به اروپا می بریم.

داور بخش مسابقه فیلم تجربه گرا خاطرنشان کرد: شرایط اکران فیلم های خارجی در کشورهای دیگر بسیار بهتر است بنابراین باید تاکید کنم که فیلمسازان ایرانی همانند دیگر فیلمسازان باید آثار خود را برای نمایش و جذب مخاطب به دیگر کشورها ارسال کنند. بسیاری از فیلم های ایرانی موجود در کشورهای خارجی از سطح کیفیت محتوایی و ساختاری بالایی برخوردارند اما به علت نداشتن عنوان مناسب و حتی زیرنویس خوب، کنار گذاشته می شوند و از مخاطب بین المللی محروم می مانند.

وی ضمن اشاره بر قابلیت بالای سینمای ایران در ساخت فیلم با موضوعات متنوع عنوان کرد: کپی برداری از شیوه سینمای هالیوود در ایران به جایی نمی رسد و معتقد هستم که در تولید فیلم ایرانی باید موضوعات دست اول و متناسب با فرهنگ این کشور باشد چرا که فیلمسازان اینگونه به موفقیت بیشتری در سینمای بین الملل خواهند رسید.

مدرس کارگاه پیچینگ فیلم ایرانی برای ارائه به اروپا درباره موفقیت جشنواره مستقل فیلم خورشید در معرفی سینمای انسان، طبیعت و جهان اظهار داشت: موضوع انسان و طبیعت و جایگاه آن در جهان نیاز به قصه و داستانی مناسب دارد و در عین حال با جذابیت موضوعی قطعا مخاطب بین المللی خوبی را به خود اختصاص خواهد داد‌.

وی در خصوص هفتمین جشنواره مستقل فیلم خورشید گفت: در ادوار گذشته جشنواره به صورت مجازی داوری آثار را برعهده داشته و امسال به صورت فیزیکال در این رویداد بزرگ هنری حضور دارم.جشنواره فیلم مستقل خورشید بسیار بزرگ بوده و موضوعات و سبک های فیلمسازی مختلفی را شامل می شود. از نظر بنده این جشنواره از جذابیت های بالایی برخوردار بوده و تعدد موضوعات و تعداد بالای فیلم های راه یافته به جشنواره تا حدی بالا بوده است که نتوانسته ام به جمع بندی کلی ای از فیلم های این جشنواره دست یابم.

مدرس کارگاه پیچینگ فیلم ایرانی تاکید کرد: با این حال مستقل بودن جشنواره به طور کلی نظردهی در خصوص آثار را آسان تر کرده و حضور در این جشنواره برای من تجربه خوبی بوده است.

یوتا ویله در خصوص سطح کیفی آثار راه یافته به مسابقه یادآور شد: تعداد آثار خوبی به جشنواره راه یافته است و برخی فیلم ها در سکانس های اولیه من را بسیار تحت تاثیر قرار داده است و در این میان آثاری هم وجود دارد که از لحاظ موضوعیت شباهت بسیاری به هم داشته اند.این جشنواره همانند دیگر جشنواره های خارجی از عملکرد خوبی برخوردار بوده و آینده خوبی را برای سینمای مستقل رقم خواهد زد.

Leave a Response